Loading…

MČR 2019 v motoskijöringu Dobřany v Orlických horách – výsledky a fotografie

Přinášíme vám zprávu, výsledky a fotografie ze závodu MČR v motoskijöringu v Dobřanech v Orlických horách.

Tisková informace z 3. závodu MČR v motoskijöringu 23.2.2019

Dobřanští pořadatelé jsou už mnoho let známí skvělou organizací uspořádaných závodů i tím, že si dokáží poradit i za nepříznivých okolností. Když na začátku týdne oznámili, že pojedou v sobotu závěrečný závod MČR v motoskijöringu „Orion – Shiva KTM Cup 2019“, moc lidí jim nevěřilo. Vždyť všude už pomalu začínalo jaro a v nižších polohách lidé začali místo lyží a bruslí prohánět jízdní kola a kolečkové brusle. Ale díky dokonale promrzlému podkladu trať přežila velkou oblevu a byla připravena k důstojnému zakončení letošního šampionátu.

Do startovní listiny MČR bylo zapsáno celkem 18 dvojic. Největšími favority byli Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým, kteří měli po 2 vítězstvích poměrně velký náskok 13 bodů před Romanem Mňukem se Zdeňkem Langerem. Velký boj se spíše očekával o 3. místo mezi Foglem se Sabotou a Markem s Vondruškou při jejich bodové shodě. Papírově v horší situaci byl klášterecký Tomáš Fogl, protože jeho stálý lyžař Martin Sabota místo závodění brázdil italské silnice se svým kamionem. Za Tomáše se tak jako lyžař zařadil populární „Píďa“ Karel Mlynář, který odjel oba předchozí závody s Janem Zářeckým.

V prvních 2 kvalifikačních jízdách jezdili oba favorité poměrně opatrně a zdálo se, že hlavně Romanu Mňukovi zledovatělá trať příliš nesvědčí. Své jízdy tak vyhráli dalečínští Dvořák s Buřvalem a letohradští Kylar s Majvaldem. Další 2 kvalifikační jízdy měly úplně jiné vítěze. Jednu vyhráli v Dobřanech výborně jedoucí Marek s Vondruškou a druhou po výrazně zlepšeném výkonu Mňuk s Langerem. A když si v poslední sérii jízd Marek s Vondruškou i Mňuk s Langerem zopakovali vítězný průjezd cílem, o vítězích kvalifikace bylo rozhodnuto. 3 bonusové body do tabulky šampionátu tak zaslouženě získali Marek s Vondruškou, 2 body Mňuk s Langerem a bod 1 Kylar s Majvaldem. Takticky jedoucí Mohaupt s Hotovým sice žádné body nezískali, ale do finálové jízdy postupovali z kvalifikace z dobré 4. pozice.

Loňští mistři bratři Šrolerové do finále postoupili až z 8. místa. Jezdci za nimi už museli do náročného finále „B“. To vyhráli s přehledem dalečínští jezdci Vetešník s Procházkou. Postup do finále „A“ si možná trochu překvapivě, ale určitě zaslouženě vyjel Jan Zářecký s nestárnoucím Janem Fajtem. Mimochodem Jan Zářecký je jediným jezdcem, který odjel všechny mistrovské závody za celou dobu existence MČR – v Dobřanech to byl 118. závod !!!

Finálový závod 10 posádek začali nejlépe Fogl s Mlynářem, kteří projeli cílem 1. kola na čele před Luxem s Fiedlerem. Ti jeli finále výborně, brzy se dostali do vedení a zdálo se, že poprvé vyhrají mistrovský motoskijöring. Ale 4 kola před cílem měli drobný pád, po kterém hned pokračovali v jízdě. Ale tím je předstihli Mňuk s Langerem, kteří stále nevzdali boj o mistrovský titul. Největší favorité Mohaupt s Hotovým začali dobře. Jezdili na 4. pozici, ale pak se propadli po kolizi až na 8. místo. A v tu dobu byli chvíli vlastně mistry Mňuk s Langerem. Ale zkušení jezdci Orionu se nevzdali a postoupili na 6. místo, které jim zaručovalo titul. Stupně vítězů si ještě zajistili klášterečtí bratři Šrolerové, kteří tím získali letošní nejlepší umístění.

Pořadí dobřanského závodu:
1. Roman Mňuk – Zdeněk Langer, Mňuk Raciong Team z.s., Yamaha 450 4T, 9:58,95
2. Jindřich Lux – Vojtěch Fiedler, KTM 250 2T, 10:02,60
3. Patrik Šroler – Miroslav Šroler, Sidemotokros Klášterec n.Orlicí, Beta 300 2T, 10:15,07
4. Vítězslav Marek – Jaromír Vondruška, Cermen s.r.o., KTM 450 4T, 10:21,02
5. Tomáš Fogl – Karel Mlynář, Sidemotokros Klášterec n.Orlicí, Yamaha 250 2T, 10:22,58
6. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion Racing Team, Honda 450 4T, 10:24,19

Svůj 3. mistrovský titul tak získali zaslouženě Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým s 55 body. Ale o pouhý jeden jediný bod byli za nimi Roman Mňuk se Zdeňkem Langerem, kteří tím málem dokázali nemožné. Po výborném výkonu v Dobřanech si 3. pozici udrželi Marek s Vondruškou (43 bodů).

V Dobřanech se pochopitelně jel i závod Orlického poháru. Zřejmě pod vlivem nepravdivých informací o špatném stavu dobřanské trati, které se před závodem šířily internetem, do Dobřan dorazilo 21 posádek. To byla zhruba polovina jezdců, kteří absolvovali předchozí 2 závody. Ale pro nezúčastněné jezdce to byla určitě velká škoda, protože závod byl povedený a jezdci Orlického poháru se pěkně svezli. Před dobřanským závodem byla tabulka poháru velice vyrovnaná a na prvenství mohlo pomýšlet dokonce 5 dvojic.

Finálová jízda dokonale vyšla vítězům předchozího závodu Kavkovi se Sabotou. Vyhráli stylem start – cíl. Výborně jeli i Jerie s Rumlem, kteří tak letos v posledním závodě dokázali, že stále patří ke špičce tohoto hobby seriálu. Naopak příliš se nedařilo Strmiskovi s Paulů, kteří byli před závodem na čele Orlického poháru. V Dobřanech ale po pádu skončili ve finále až na 8. pozici.

Pořadí dobřanského závodu:

1. Jiří Kavka – Martin Sabota, Sidemotokros Klášterec n.Orlicí, Honda 500 2T, 8:56,99
2. Martin Jerie – Roman Ruml, Jilemnice, Kawasaki 250 2T, 8:57,37
3. Josef Podzimek – Patrik Kosek, Bača Team, Beta 300 2T, 8:59,81
4. Jakub Vídenský – Jiří Grežo, Bača Team, KTM 300 2T, 9:02,54
5. Václav Kohl – Jiří Hoffmann, Suchý Důl, KTM 250 2T, 9:04,97
6. Lukáš Pišl – Adam Poul, Javornice, Kawasaki 450 4T, 6:07,91

Orlický pohár tak získali zaslouženě Kavka se Sabotou (49 bodů), kteří po nevydařeném úvodu na domácí trati v Klášterci nad Orlicí pak 2 závody vyhráli. Za nimi se 42 body byli klasifikováni Podzimek s Koskem a na 3. celkovou pozici klesli dosud vedoucí Strmiska s Pavlů (40 bodů). Tohoto vydařeného seriálu se celkem zúčastnilo 55 dvojic, z nichž bodovalo 24 dvojic.

Po závodě se všichni jezdci i jejich příznivci přemístili do místního „Dřeváku“, kde bylo provedeno slavnostní vyhlášení obou seriálů. Všechny určitě překvapila neobvyklá výzdoba, protože v „Dřeváku“ letos kvůli přestavbě místní školy běžně probíhá školní vyučování. Kromě nejlepších jezdců byl vyhlášen i nejlepší pořadatel roku. Pro rok 2019 byli jako nejlepší oceněni klášterečtí pořadatelé. Jako skokani roku pak byli vyhlášeni Popovyč s Novotným. A tím byla vlastně zakončena mistrovská motoskijöringová sezóna 2019. I přes nepřízeň paní zimy se podařilo odjet alespoň 3 vydařené závody.

Josef Vašíček, 24.2.2019

Výsledky:

startovní listina
výsledky jízd
kvalifikace
celkové pořadí
celkové pořadí – seriál
startovní listina OP 2019
celkové pořadí OP 2019
celkové pořadí OP – seriál
tisková informace

Fotogalerie: