Loading…

Motoskijöring – Rudník 20.01.2024 – tisková zpráva, výsledky

22.01.2024

Výsledky Rudník 20.01.2024 – MČR [PDF]
Výsledky Rudník 20.01.2024 – Orlický pohár [PDF]

Tisková informace o MČR v motoskijöringu – Rudník po 5 letech

Mistrovství ČR OPEN v motoskijöringu „Orion-Shiva KTM 2024“ se podařilo po týdenním zpoždění konečně zahájit. Díky velkému úsilí pořadatelů kolem Pavla Šmahela se jim podařilo připravit trať, na které se dalo perfektně závodit. Ale neměli to vůbec lehké. Vždyť ještě ve středu u nich vydatně pršelo a se závodem to vůbec nevypadalo dobře. Ale vše se podařilo a tak se mohl 20.1.2024 jet v Rudníku počtvrté mistrovský motoskijöring. Naposledy se na místní trati jelo 27.1.2019. Pak ale přišly mírné zimy, covid a jezdit se příliš nedalo.

Po loňské zajímavé účasti mnoha lotyšských jezdců došlo pro letošní rok v motoskijöringu k jedné velké změně. Aby mohli regulérně startovat a hlavně bodovat i jezdci z jiných zemí, byl seriál vypsán AČR jako OPEN Mistrovství ČR. A vypadá to, že to byl dobrý nápad.

Do Rudníku nakonec dorazilo celkem 18 dvojic pro MČR a 31 dvojic pro Orlický pohár. Bylo to možná trochu méně, než v loňském roce, ale řada jezdců podle mého názoru nevěřila tomu, že se závody pojedou a nebyli tak dostatečně připraveni. Dorazili i jezdci z Lotyšska, kteří byli, jak se později ukázalo při závodních jízdách, dokonale připraveni. Na rozdíl od našich jezdců měli Lotyši za sebou 5 domácích závodů. Přece jen mají lepší sněhové podmínky, než my.

Jezdci z Orlického poháru byla zařazeni do 9 kvalifikačních jízd, kdy každý jel třikrát a nejlepších 8 postupovalo přímo do finálové jízdy. Jelo se tedy podle stejného systému, jako v MČR. Kvalifikaci ovládli Martin Jerie s Romanem Rumlem, kteří se svoji letinou Kawasaki z roku 2005 jezdí motoskijöringy už řadu let. V minulosti jsme je měli možnost vidět i v MČR. Vyhráli 2 jízdy, jednou byli na 2. místě. Dvakrát vyhráli i další favorité Vídenský s Grežem, kteří byli loni v Orlickém poháru celkově 2. S velkým nasazením jezdili nováčci OP Jan Balaš s Ondřejem Smolíkem. Dokázali jednou vyhrát a dvakrát byli 2. a s přehledem postoupili.

Úvod závodu se příliš nevydařil loňským vítězům seriálu. Kavka se Sabotou měli v 1. jízdě pád a dojeli až 6. Pak ale dokázali své mistrovství, když jednou vyhráli a jednou byli 2. a do finále tak postupovali z 5. pozice. Z B-finále mohli ještě postoupit 2 nejúspěšnější jezdci. S přehledem vyhráli Přibyla s Dědkou, kterým kvalifikace moc nevyšla a tak si spravili chuť v B-finále. Velký závod zajeli Lotyši Hmaruks s Škiltsem. V kvalifikaci byli až 19. a tak tak postoupili jako předposlední. Ale B-finále jim dokonale vyšlo a jako poslední tak zaslouženě postoupili do hlavníhi finále.

Finále tak dramatické nebylo. Dokonale ho ovládli Baláš se Smolíkem. Od startu se usadili na čele a jeli tak, že je nikdo další nedokázal ohrozit. V první polovině závodu jim stačili Kavka se Sabotou, pak se ale propadli poněkud dozadu. Na pomyslné stříbro tak dosáhli Jerie s Rumlem, kterým se rudnické závody také vydařili. A na 3. pozici dokázali vystoupit Vídenský s Grežem, kteří se po špatném startu dokázali dostat až na stupně vítězů.

Výsledky 1. závodu Orlického poháru:

1. Jan Baláš – Ondřej Smolík, Zlatá Olešnice, KTM 450 4T, 8:47,68

2. Martin Jerie – Roman Ruml, Jilemnice, Kawasaki 250 2T, 9:08,82

3. Jakub Vídenský – Jiří Grežo, Klub Bačateam v AČR, KTM 300 2T, 9:09,66

4. Jiří Kavka – Pavel Sabota, SMK Klášterec nad Orlicí, TM 300 2T, 9:12,98

5. Jan Rubeš – Jan Maisner, Klub Bačateam v AČR, KTM 300 2T, 9:13,71

6. Luboš Polišenský – Tomáš Kohout, Vlastiboř, KTM 300 2T, 9:26,73

Do kvalifikačních jízd OPEN MČR bylo nasazeno všech 18 převzatých dvojic. Všichni diváci čekali, jak dopadne konfrontace už rozjetých lotyšských jezdců s naší motoskijöringovou špičkou. Loňský a předloňský mistr ČR Pavel Dvořáček musel nastoupit s Jiřím Hendrychem, protože Daniel Mandys ještě stále není zdravotně v pořádku. Určitě na vítězství pomýšlel i Lukáš Mohaupt, kterému se po roční pauze po zranění vrátil zkušený lyžař Václav Hotový. S ním Lukáš vyhrál poslední závod v Rudníku v roce 2019. Ale zahanbit se nechtěli nechat ani další naši jezdci. A jak se v Rudníku závodilo?

V kvalifikaci dvakrát vyhráli Dvořáček s Hendrychem, ale poslední jízda se jim nepovedla. Po vyrovnaných výkonech (1.+2.+1.) dokázali Podzimek s Fendrychem, že jejich st.č. 2 podle umístění v seriálu 2023 jim poprávu patří. Do finále tak nastupovali z 1. pozice a získali i 3 bonifikační body za vítězství v kvalifikaci. O 1 bod méně měli Dvořáček s Hendrychem a o 2 body méně nejúspěšnější Lotyši Eikmanis s Dzirkalisem. Na dalších místech byli další Lotyši Zundovskis s Sturestepsem a Zolmanis s Neškem. Postoupili i Mohaupt s Hotovým, Novák se Štachem i legendární Jan Zářecký s Kavkou.

Ve finále B měli ještě nejlepší 2 jezdci možnost postoupit do finále a bojovat tak o příčky nejvyšší. V první polovině jízdy byli na čele Fogl se Sabotou, kteří letos změnili stroj a místo dvoudobé Hondy jeli se čtyřdobou Suzuki. Pak je předstihli domácí Šmahel s Němcem, kteří byli mohutně povzbuzováni domácím publikem a na čele jezdeckého pole vydrželi až do cíle a zaslouženě postoupili. Fogl se Sabotou nakonec odstoupili a druhé postupové místo získali Lotyši Freimanis a Zolmanis.

Finále jelo pouze 9 jezdců, protože lotyšskému jezdci Freimanisovi se na start nedostavil zraněný lyžař. A byl to velký boj. Perfektně odstartovali Dvořáček s Hendrychem, ale Lotyši Eikmanis s Dzirkalisem jim nedávali nic zadarmo. Za nimi byli další Lotyši Zolmanis – Neško a ve špici byli i Podzimek s Fendrychem. V 7. kole udělal Pavel Dvořáček chybu a spadl. Toho využili Lotyši a své suverénní vítězství si už nenechali nikým vzít. Dvořáček s Hendrychem ztratili více jak 30 sekund, ale díky náskoku před dalšími jezdci dokázali obsadit 2. místo. Na stupně vítězů s nimi vystoupili další Lotyši Zundovskis a Sturesteps. A těsně pod stupni byli Zomanis a Neško těsně před Mohauptem s Hotovým. Po vyrovnané jízdě vybojoval 6. místo zkušený Jenda Zářecký, který jako jediný ze všech startujících dokázal odjet všech 122 mistrovských závodů od roku 1998, kdy MČR v motoskijöringu začalo. Úctyhodná bilance. A to na většině závodů dokázal i bodovat. Drželi se i vítězové kvalifikace Podzimek s Fendrychem. V 1. fázi závodu byli na 4. pozici, pak na 5., ale potom ze závodu odstoupili.

Jinak vítězní Eikmanis s Dzirkalisem nám po dlouhých 7 letech rozšířili tabulku vítězů MČR. Jsou tak statisticky 21. vítězi závodu MČR. Před nimi to byl Pavel Dvořáček v roce 2017.

Výsledky 1. závodu MČR:

1. Raivis Eikmanis – Oskars Dzirkalis, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 10:18,73

2. Pavel Dvořáček – Jiří Hendrych, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 10:57,74

3. Gatis Zundovskis – Viesturs Sturesteps, Lotyšsko-LaMSF, KTM 450 4T, 11:01,94

4. Raivis Zomanis – Mikus Neško, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 11:13,00

5. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion-Racing Team s.r.o., Honda 450 4T, 11:16,09

6. Jan Zářecký – Petr Kavka, Sidemotokros klub Klášterec n.Orl, Honda 250 2T, 10:33,95

Když se podíváme do loňských výsledků, tak z Lotyšů si vedli nejlépe ti, kteří u nás startovali loni a mohli tak zúročit své zkušenosti z našich tratí, které se liší od jejich. Vítězní Eikmanis s Dzirkalisem byli 2.+5., Zundovskis a Sturesteps 11.+6. a Zomanis s Neškem 8.+11. Dramatický průběh závodu se musel líbit všem přítomným divákům.

Pokud bude zima příznivá, diváci uvidí i další závody MČR, kde by mohli startovat i lotyští jezdci. Tak uvidíme, jaké klimatické podmínky budou. Musíme držet palce všem pořadatelům, kteří chtějí závody uspořádat.

Josef Vašíček, 21.1.2024


 

17.01.2024

Vážení přátelé.

Jsem rád, že Vás mohu informovat lépe, než minulý týden. Pořadatelé z Rudníku pilně připravují trať tak, aby se tam v sobotu 20.1.2024 jel letošní 1. závod MČR OPEN v motoskijöringu „Orion-Shiva KTM 2024“. Pojede se samozřejmě jak mistrovský závod, tak i závod pro hobby jezdce Orlický pohár.

Podle informace od pořadatele je trať podobná té, na které se jelo v letech 2017-2019. Posledními vítězi byli v roce 2019 Lukáš Mohaupt s Václavem Hotovým, kteří tím vykročili k získání třetího mistrovského titulu. Pak se v Rudníku kvůli covidu a nedostatku sněhu nejezdilo.
Dále mám informaci z Klášterce nad Orlicí. Tam se mělo jet hned další den v neděli 21.1.2024. Ale prozatím trať není v takovém stavu, aby se dalo závodit. Pořadatelé tím závod překládají na vhodnější termín. Informace samozřejmě dostanete.
Ještě připomínám jezdcům, že se stále mohou předem přihlásit do seriálů a zajistit si tak stálé startovní číslo pro celý seriál 2024. Pro zvýšení bezpečnosti bude ráno probíhat kontrola strojů, přileb, lana a startovních čísel u MČR i u Orlického poháru.
Zdraví Vás Josef Vašíček

11.01.2024

Vážení přátelé.

Pokud se zlepší počasí a bude dost sněhu, rozhodli se pořadatelé z Rudníku uspořádat svůj závod příští sobotu, t.j. 20.1.2024. MČR OPEN v motoskijöringu by se tak jelo jako dvojzávod – v sobotu 20.1.2024 Rudník a v neděli 21.1.2024 podle kalendáře Klášterec nad Orlicí. Tak budeme oběma pořadatelům držet palce, aby se závody podařilo uskutečnit. Samozřejmě během příštího týdne Vám podám oficiální informaci.

Zdraví Vás Josef Vašíček

09.01.2024

 

Vážení přátelé.
V neděli 14.1.2024 mělo začít MČR OPEN „Orion-Shiva KTM 2024“ v motoskijöringu na trati v Rudníku. I když mrzne až to praští, závodit nelze – chybí sníh. Ale pořadatelé se nevzdávají, počítají s uspořádáním závodu v pozdějším termínu. O tom, jak to bude s dalšími závody, Vás budu včas informovat.
Zdraví Vás Josef Vašíček